Графік роботи:
Пн.-Пт. з 9:00 до 19:00
Сб. з 9:00 до 16:00
Україна м. Чернівці вул. Героїв Майдану, 160

«FIBRE COMPOSITE» - ЦЕ ПРОСТО!

Лікар-стоматолог-ортопед Центру стоматології «Мікрос» Захарчук Василь Миколайович, мав честь, спільно із колегами, опублікувати їхню спільну роботу«"FIBRE COMPOSITE" - ЦЕ ПРОСТО!» у провідному українському стоматологічному журналі «Дента Клуб» та внести свою лепту у становлення сучасної української стоматології. Вашій увазі пропонується дана стаття, в якій розглядаються актуальні проблеми в ортопедичній стоматології та методи їх вирішення для лікаря та пацієнта.

Захарчук В.М

Лікар-стоматолог-ортопед

Центру стоматології «Мікрос»

Танасеску В

зубний-технік

приватна практика

«FIBRE COMPOSITE» - ЦЕ ПРОСТО! Техніка виготовлення розбірних фотополімерних культьових вкладок зі скловолоконними штифтами «FIBRE COMPOSIT»

В роботі лікаря-стоматолога, що спеціалізується на ортопедичій реабілітації, часто зустрічається ситуація, що вимагає повного відновлення коронкової частини зуба для формування культі під майбутню непряму реставрацію. Протезування зруйнованих зубів представляє відносну складність. Часто вибір припадає на литу культевую вкладку (ЛКВ), і так само часто вибір виправданий. Але завжди є «але». Що ж робити з багатокореневими зубами, в яких канали розгалужуються під певним кутом? Як виготовити, а після зафіксувати вкладку з непаралельними «відрогами». Бувають і інші малоприємні моменти, такі як: стрічкові перфорації при препаруванні каналів під ЛКВ або додаткова, дуже нелегка робота щодо роз'єднання ЛКВ на окремі частини для їх видалення, при можливому повторному ендодонтичному втручанні. Все це ускладнює план лікування.

З огляду на все це, наша команда, (ми і лікар-технік), вирішила передивитися стереотипи, що склалися, і дати життя ідеї, яка, можливо, стане варіантом вибору для багатьох практикуючих техніків і лікарів. Пропонуємо, Вам, протокол виготовлення розбірної фотополімерної культової вкладки зі скловолоконними штифтами - «FIBRE COMPOSITE». Наша команда користується маловідомою на території України продукцією італійської фірми DEI®: армованими композитами Clever Fibre Composite, фото-піччю DEI® Experience Plasma, скловолоконними штифтами Anatomic Glass, ізоляційним силіконом DEI® Isofilm.

Для виготовлення розбірної фотополімерної культьової вкладки використовується класична методика препарування порожнини, з формуванням паралельних стінок, кореневі канали розробляються Gates Glidden відповідних розмірів і довжини, в залежності від анатомічної приналежності зуба і обраних заздалегідь розмірів штифтів. При формуванні порожнини ми препаруємо внутрішній уступ, з якого буде починатися моделювання штучної культі зуба. Користуючись цими правилами, вкладка буде максимально фізіологічно передавати навантаження на кореневу систему. Після чого знімається відбиток силіконовою масою і передається в лабораторію.

Мал. 1. Зуб № 26 депульпований на протязі 6 років. Після видалення старої реставрації та каріозних тканин, було прийнято рішення виготовити розбірну культьову вкладку.

Мал. 2. Перший етап: ізолюємо модель за допомогою ізоляційного силікону DEI Isofilm.

 

Мал. 3. Після чого ізолюємо штифти тонким шаром воску таким чином, щоб надлишки стекли, і покриття залишалося рівномірним. Надалі віск, не тільки дозволить нам розібрати конструкцію, але також створює простір для відтоку фіксуючого цементу.

Мал. 4. Штифти Anatomic Glass.

Мал. 5. Позиціонуємо штифти на моделі, моделюємо потрібну нам форму культової вкладки, полімеризація 3 хвилини.

Мал. 6-7. Після закінчення фотополімеризації, гіпсову модель з конструкцією занурюємо в гарячу воду для видалення воску з штифтів. Розбираємо конструкцію, витягуємо скловолоконні штифти, а тоді і саму культю.

Мал. 8. Готова конструкція FIBRE COMPOSITE складається із 2-х частин: штифта і культі. Розібрану конструкцію піддаємо ще одному циклу полімеризації для досягнення повної конверсії матеріалу. За допомогою пароструйного апарату видаляємо можливі залишки воску з елементів конструкції.

Мал. 10-11. Вкладка готова для передачі в клініку. Лікар проведе примірку в роті з подальшим цементуванням, користуючись протоколом адгезивної фіксації.

 

Мал. 12-13. Культя, препарування під коронку, з уступом 90 градусів.

Мал. 14-15. Кінцевий результат. Композитна коронка, пресована в прозорому муфелі по техніці Паоло Пагліярі MCM (Monolithic Composite Method).

Переваги розбірної культьової вкладки «FIBRE COMPOSITE»

У порівнянні з металевою ЛКВ:

Амортизація (Shock Absorption). Композит бере на себе частину жувальних навантажень (чого не робить метал), отже, менше травмується зуб і пародонт.

Модуль пружності. Модуль пружності скловолоконних штифтів наближений до натурального дентину, використовуючи їх, ми запобігаємо перелом кореня при високому навантаженні.

Колір. Ми отримуємо більш прийнятний колір в порівнянні з металевою литою вкладкою.

Час виготовлення. Ця техніка дуже проста, виготовленням композитної вкладки вимагає менше витрат часу в порівнянні з металевою ЛКВ, мінус витрати на лиття.

Немає необхідності надання паралельності каналам як під ЛКВ, таким чином відпадає необхід- ність зайвого препарування прецервікального і кореневого дентину, отже, знижується ризик перфорації і синдрому тріснутого зуба.

У порівнянні з технікою прямої реставрації: економія часу лікаря-стоматолога. Комфорт для пацієнта, значно знижується час роботи всередині порожнини рота.

Так, ми не перші запропонували використання розбірних конструкцій. У літературі є протоколи виготовлення розбірних культевих металевих вкладок. Але з технічної точки зору це досить складний і трудомісткий процес. І, як нам здається, конструкція FIBRE COMPOSITE заслуговує на увагу практиків і буде оцінена за свої переваги.

І наостанок ще пара моментів, на які хотілося б звернути увагу. При використанні FIBRE COMPOSITE на практиці ми звернули увагу на те, що робота просувається швидше при використанні найпростіших скловолоконних штифтів, що мають циліндричну форму перетину, без додаткових ретенційних насічок та інших пристосувань, що заважають позиціонуванню запропонованої конструкції.

Якщо у когось виникло питання про складність позиціонування конструкції, його можна вирішити за допомогою випилювання однієї або декількох направляючих проточок на етапі підготовки зуба під вкладку FIBRE COMPOSITE.

Приємної роботи, колеги!